úterý 31. prosince 2019

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Once Upon a Time in Hollywood
USA/Velká Británie/Čína

režie, scénář: Quentin Tarantino
hrají: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie
viděno 31.12.2019

Pořád sice nechápu, o co Tarantinovi šlo, ale vlastně se mi dost ulevilo, protože jsem se bála, že to bude mnohem horší. Že je ale úplně umělecky vyčerpaný, to už je zdá se pevně zakořeněné. Nebo teoreticky nejde poznat, jestli je umělecky vyčerpaný nebo ne, protože je tak strašně zamilovaný sám do sebe, že mu na tom ani nesejde.

neděle 22. prosince 2019

Děsivé dědictví (2018)

Hereditary
USA

režie, scénář: Ari Aster
hrají: Toni Collette, Gabriel Byrne, Alex Wolff, Milly Shapiro
viděno 22. 12. 2019

Oceňuji VRSTEVNATOST filmu, mám teď nad čím přemýšlet. Nejvíc fascinující je to, jakým způsobem má Ari Aster absolutní kontrolu nad tím, co a jak vypráví.

Jednou už jsem jinde psala, že nemám ráda, když tvůrci/umělci šíří svou vlastní nemoc skrz své dílo mezi své publikum. (Příklad: von Trier a Jack staví dům: osobní vnitřní boj umělce mezi megalomanií a pocitem totální vlastní nedůležitosti/zamindrákovanosti prorůstá do filmu jako odporný zčernalý nádor a výsledné umělecké dílo tak nenabízí žádné řešení, jenom metastázuje do každého, kdo se na film podívá.)

Aster bere svoje velmi osobní a velmi bolestivé utrpení, prohlédne a prohmatá a procítí si ho ze všech stran a potom zkonstruuje film, ve kterém nikdy nic nemá pouze jeden význam. Když syn stojí v temné chodbě před pokojem svých rodičů, zezadu ho osvětlují blesky bouře, není mu vidět ve tmě do tváře a je z něj jenom hrozivá temná silueta, je to prvek půjčený z milionu hororů, kde děsivé děti dělají děsivé věci, aby to vypadalo děsivě, a v tuhle chvíli je to ve filmu i opodstatněné, protože on je původcem té mimo obraz slyšené bolesti, ale také on sám je oběť, nad kterou se stahují mraky.

Zároveň je to poctivé hmatatelné rodinné drama, ve kterém by si každý zasloužil/potřeboval silné objetí, pochopení a nejspíš mnoho hodin terapie, a nic z toho bohužel nepřijde, protože jejich životy jsou ovládány loutkoherci, kteří jim píšou po zdech nekromantické invokace a monitorují a směrují každý jejich krok.

A přestože všechno, co jsem právě popsala, zní jako skok do nejhlubší, nejsmrtelnější bažiny, tak se filmu povede skončit výsostně terapeuticky (a pořád věrně svému žánru). Provede nás peklem, ale skrz naskrz a pokračuje dál, za katarzí, nenechá nás uvíznout a utopit se. Je to film, kde záporák vyhraje a všechno skoční špatně, ale je to tak krásné, tak samozřejmé a tak osvobozující. Chci, aby takhle fungovaly všechny moderní horory, nechci nutně napsat, že by "měly znamenat i něco víc", protože to by měly snad všechny filmy, ne, ale rozhodně chci, aby byly pořádné a podvratné. (James Wan si může jít trhnout nohou.)

Představte si, že jste herec, a někdo vám nabídne takovýhle scénář. To musí být absolutní blaho. Myslím si, že jak Toni Collette, tak Alex Wolff si zasloužili minimálně nominaci na Oscara. ♥

čtvrtek 5. prosince 2019

Za zvuků hudby (1965)

The Sound of Music
USA

režie: Robert Wise
scénář: Ernest Lehman

hrají: Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker
viděno 5. 12. 2019

Pořád jsem si říkala, že celkem dobrý, ale že kdyby tam nebyly furt ty písničky, že by mě to bavilo víc. A potom začala zpívat matka představená a už jsem brečela jak želva.

Nicméně když se člověk zamyslí nad tím, jaké další filmy vznikaly v půlce šedesátých let, tak je to prostě film ve všech směrech předpotopní.

sobota 23. listopadu 2019

Nit z přízraků (2017)

Phantom Thread
Velká Británie/USA

režie a scénář: Paul Thomas Anderson
hrají: Daniel Day-Lewis, Vicky Krieps, Lesley Manville
viděno 23. 11. 2019

-"Whatever you do, do it carefully." 

Konečně páně Andersonův film, ve kterém poznávám své vlastní rezervovaně vášnivé šílenství.


pátek 22. listopadu 2019

Život je krásný (1946)

It's a Wonderful Life
USA

režie: Frank Capra
scénář: Frances Goodrich, Albert Hackett, Frank Capra

hrají: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore
viděno 22. 11. 2019

Jaký roztomilý malý film o sebevraždě.


úterý 29. října 2019

Volný den Ferrise Buellera (1986)

Ferris Bueller's Day Off
USA

režie a scénář: John Hughes
hrají: Matthew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara, Jeffrey Jones
viděno 29. 10. 2019

Vizuální gagy byly téměř skvělé (tužky v účesu, Jeffreyho běh chodbou a pár dalších), konverzační už tak skvělé nebyly a pokus o příběh (vývoj postav, zachycení dospívání a "touhy po svobodě") absolutně ztroskotal.


neděle 6. října 2019

Šprtky to chtěj taky (2019)

Booksmart
USA

režie: Olivia Wilde
scénář: Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman

hrají: Beanie Feldstein, Kaitlyn Dever, Billie Lourd
viděno 6.10.2019

Sakra, to je naposledy, co mi Třináctka na instagramu řekne, ať se na něco podívám, a já se hned natěšeně běžím podívat. Když pominu, že k smrti nemám ráda tady to vyhrocené zobrazování "přátelství", které by bez té hádky do krve, manipulace a skryté vzájemné nenávisti a opovržení snad ani nebylo přátelství nebo co, tak jsem si úplně zavařila mozek snahou přijít na to, jestli je to komedie jako žánr a tudíž jsou všichni karikatury cíleně, a nebo jestli je to coming of age drama a komediální je jenom mód vyprávění a v tom případě wtf? 

Další oříšek pro mě představovala otázka, kdo je vlastně cílové publikum tohohle filmu. Baví Booksmart současné středoškolské puberťáky? Protože mně přijde, že přes to téma a veškeré takzvané Generation Z pozlátko je film mířen spíš na dospělé (myslím tím mileniály, když už tady házím těmi pojmy). Možná to, co mě mate a vede k myšlence, že tenhle film nemůže připadat zábavný snad nikomu, je "jenom" jakási křečovitá snaha o lehkost ze strany debutující režisérky, protože většina toho, co má ve filmu být vtipné a spontánní, bohužel pořád velmi slyšitelně šustí papírem a vnější manipulací. Příkladem budiž hned scéna prvního setkání hlavních hrdinek ve formě impromptu tancování, kde vidím prostě herce plnící pokyny a nikoliv dvě osoby bavící se svojí společností. 

A když už mluvím o tom papírovém scénáři, tak tam by se taky prostor pro zlepšení našel, hlavně v klasické kategorii "show, don't tell". Je tam víc scén, u kterých jsem si říkala, že postavy (hlavně Beanie Feldstein) zbytečně vyslovují nahlas něco, už vyplynulo, nebo mělo vyplynout z kontextu. Například první vážný rozhovor s Jaredem na lodi je toho plný. Možná to má sloužit spíš jako charakterizace té postavy, která to říká, a nikoliv jako zdroj informací, ale určitě by to v rámci dialogu šlo udělat bystřeji, takhle to akorát dál vrší již známé informace a ucpává sdělovací kanály. 

A na závěr vytáhnu taky nějaké pozitivní věci: Za nejpodařenější scénku bych označila krátké setkání s rozvážečem pizzy, a co se týče herců, tak tam bohužel nemůžu říct, že by mě někdo zaujal svým výkonem, ale můžu říct, že Jessica Williams mi připadala neskutečně krásná.

úterý 24. září 2019

Město bohů (2002)

City of God - Cidade de Deus
Brazílie/Francie

režie: Fernando Meirelles, Kátia Lund
scénář: Bráulio Mantovani + Paulo Lins (kniha)

hrají: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Matheus Nachtergaele
viděno 24. 9. 2019

Pane jo, bez použití mozku, jen srdce, jsem měla dojem, jako kdybych viděla film (to médium) poprvé v životě. Děti jsou naše budoucnost.


středa 4. září 2019

Byt (1960)

The Apartment
USA

režie: Billy Wilder
scénář: Billy Wilder, I.A.L. Diamond

hrají: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray
viděno 4. 9. 2019

Asi jsem měla přehnaně vysoká očekávání, ale takhle jsem se u "dobrého" filmu už dlouho nenudila. Film sice jede přesně jako mašinka, ale možná právě proto (plus některé další věci) ho vlastně nenávidím.


středa 21. srpna 2019

Deník venkovského faráře (1951)

Diary of a Country Priest - Journal d'un curé de campagne
Francie
režie: Robert Bresson
scénář: Robert Bresson + Georges Bernanos (kniha)
hrají: Claude Laydu, Adrien Borel, Nicole Maurey
viděno 21.8.2019

Nesnesitelné. Je to jako sledovat posledních deset minut rozhovoru, který předtím bez mé přítomnosti probíhal několik hodin. Diskutující už dávno všechno hodnotné řekli a já slyším jenom jejich zatvrzelé trvání na heslech, která opakováním a odmlčováním z únavy ztratila význam.

pondělí 12. srpna 2019

Stezky slávy (1957)

Paths of Glory
USA
režie: Stanley Kubrick
scénář: Stanley Kubrick, Calder Willingham, Jim Thompson + Humphrey Cobb (kniha)
hrají: Kirk Douglas, Ralph Meeker, Adolphe Menjou
viděno 12.8.2019

Krucipísek, po takových filmech se člověku chce se zabít. Myslím, že jsem si doteď pořádně neuvědomila, jaký je Kirk Douglas poklad, a co je úplně šílené, že byl naživu v době, kdy se ten film odehrává, a je naživu i teď, když píšu tenhle komentář.

úterý 16. července 2019

All That Jazz (1979)

USA
režie: Bob Fosse
scénář: Robert Alan Aurthur, Bob Fosse
hrají: Roy Scheider, Jessica Lange, Ann Reinking, Ben Vereen
viděno 16.7.2019

Bye bye love, bye bye happiness. Navzdory tomu, že nemám ráda americké muzikály a filmy o showbyznysu, si mě Bob Fosse a Roy Scheider nakonec získali. Každý člověk by si zasloužil, aby mu Jessica Lange poletovala kolem hlavy. A co hlavně oceňuji je fakt, že tanečníci a tanečnice jsou doopravdy tanečníci a tanečnice, protože mám v hlavě nějaké nedávné trauma filmu o tanci, kde hlavní herečka jen předstírala, že se umí hýbat.

sobota 6. července 2019

Leviatan (2014)

Leviathan
Rusko
režie: Andrej Zvjagincev
scénář: Oleg Něgin, Andrej Zvjagincev
hrají: Jelena Ljadova, Vladimir Vdovičenkov, Alexej Serebrjakov
viděno 6.7.2019

Já prostě nemůžu a nechci dát takovému filmu plné hodnocení. Zajímalo by mě, jestli ve Zvjagincevově světě existují čarodějnice.

-"Everything is everyone's fault."

pátek 28. června 2019

Šíleně bohatí Asiati (2018)

Crazy Rich Asians
USA

režie: Jon M. Chu
scénář: Peter Chiarelli, Adele Lim + Kevin Kwan (kniha)

hrají: Constance Wu, Michelle Yeoh, Awkwafina
viděno 28. 6. 2019

Krucipísek, nechala jsem se zmást slovem komedie natolik, že jsem si nevšimla, že za tím následovaly také žánry romantický a drama. Výsledkem byly vysloveně protrpené dvě hodiny, ve kterých jsem zaznamenala zhruba dva vtipy a nesnesitelnou nálož romantického dráma. Film jako celek, příběhem i provedením, mi přijde jako dvacet či třicet let starý, respektive obstarožní, není na něm nic svěžího ani nápaditého ani pozoruhodného.

Nicméně jsem zároveň v šoku z toho, že film někteří lidé kritizují pouze za to, že je "plný Číňanů".

středa 1. května 2019

matka! (2017)

mother!
USA
režie, scénář: Darren Aronofsky
hrají: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Domhnall Gleeson
viděno 1.5.2019

Takhle to dopadá, když lidem nehraje v domě/životě žádná hudba. Nesouhlasím s premisou, že to zaklepání přišlo na dveře ráje. V rozporu s tím, co jsem si o filmu a jeho autorovi přečetla v názorech mnoha jiných lidí, mi tady přijde Aronofsky nebývale pokorný. Nemyslím si, že by se pokoušel o něco megalomanského, spíš se prostě kouká z okna a v reakci ze sebe prudce a skoro bezmyšlenkovitě chrlí všechny úzkosti, strachy a obavy, které to v něm vytváří. Výsledek možná působí trochu naivně, ale já to řeknu: mně přijde opravdový. Bratry hráli bratři a svět na mnoha místech doslova hoří. Asi si budu muset ještě sednout a porovnat si matku! s Trierovými pokusy o příběh Zlatosrdéčky, protože zatím se mi zdá, že Trier (ačkoliv skoro nevěřím, že to říkám) na to jde víc žensky, zatímco Aronofsky ženskou perspektivu jenom předstírá. Díky tomu se nedivím, že režisér a herečka byli v době natáčení filmu milenci, ale teď už spolu nejsou. Nicméně plakát s Jennifer v zahradě bych si doma klidně pověsila.

pondělí 22. dubna 2019

Stávka (1925)

Strike - Stačka
Sovětský Svaz
režie: Sergej M. Ejzenštejn
scénář: Sergej M. Ejzenštejn, Grigorij Alexandrov
hrají: Grigorij Alexandrov, Alexandr Antonov, Vladimir Uralskij
viděno 22.04.2019

"ať si okupují / jeviště / pokud / nebudu muset sedět / v hledišti" -Charles Bukowski



pondělí 15. dubna 2019

Vysvobození (1972)

Deliverance
USA

režie: John Boorman
scénář: James Dickey (+ kniha)
hrají: Jon Voight, Burt Reynolds, Ned Beatty, Ronny Cox
viděno 15. 4. 2019

-"They're drowning the river, man." 

Musím říci, že tentokrát se okouzlení klasikou nekonalo. Nechci v žádném případě podceňovat schopnosti Johna Boormana (ani dobové možnosti), ale počet věcí, které se mi zdály nechtěně směšné, dosáhl takové úrovně, že jsem se nebyla na film schopná vůbec napojit.

Myslím, že to začalo hned tím soubojem banjí. Tu scénu beru vážně a nic se mi na ní nezdálo nepovedeného, ale v kontextu celého filmu si nejsem úplně jistá, jak ji mám vnímat. Je to jakási temná předzvěst krajiny a lidí, kteří myslí a chovají se úplně jinak, než na co jsou city boys zvyklí, a chlapec sám potom také hlídá bod, odkud není návratu, když "hrdinové" vyjedou na řeku a podplují ho pod mostem, což si řeknu jako člověk vzdělaný v principech mytologických příběhů a obecné dramaturgie a bla bla, ale zvuk banja ve mně zrovna moc nevzbuzuje pocity temna nebo nepokoje a hlavně Voight, který tam je a všechno vidí a očividně je znepokojen, se z ničeho nepoučí a potom jde na břeh a začne klábosit s ozbrojenými démony z lesa. A obecně předpokládám, že film je o mužích, kteří na to, že se vydávají uniknout do přírody před složitostmi civilizace, projevují obdivuhodnou neschopnost poslouchat své instinkty nebo si správně vyložit signály a znamení, jež jim padají do cesty.

To vlastně zní dobře a jako hodno prozkoumání, ale bohužel mi tři zásadní věci brání zúčastnit se tohoto výletu:

1. Extrémně marné herecké výkony. Voight funguje jen jako takový pohledný panák a Reynoldsovi se snad daří přehrávat i ve scénách, ve kterých není přítomen. Scéna hádky nad mrtvolou je potom tak názorným hereckým workshopem na téma "jak nedělat drama", že jsem se u sledování skoro styděla.

2. Podivné skoky v čase a střídání realistických-nerealistických fyziologických důsledků toho, čím si chlapci prošli. Nejdivnější je lovecký výlet na útes - to ti dva jako den a noc stáli v ledové vodě, zatímco náš neochotný hrdina nahoře spal a bál se? Burt Reynolds sice omdlel a natřeli ho na bílo, ale tlouštík se zdá úplně v pohodě, ani rýmečka nebo nic, co? A Voight je po propíchnutí šípem taky podezřele fyzicky aktivní.

3. Neobratné dobové triky. Tady mám na mysli hlavně ve dne natočenou modrou noc se slunečními odlesky na hladině a zpoceném těle, díky kterým to vypadá, jako že všichni umřeli a jsou nyní trestáni za svou hloupost v očistci, kde musí prožívat své utrpení znova a znova. Umělá ručička v závěrečné snové sekvenci je potom takový poslední hřebíček do rakve. A nebo nevím, jestli jsem to jenom špatně pochopila a ono to má být béčko, které si mám užívat proto, že je špatné?

čtvrtek 4. dubna 2019

Ponorka (1981)

The Boat - Das Boot
Západní Německo

režie a scénář: Wolfgang Petersen
hrají: Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann, Erwin Leder
viděno 4. 4. 2019

Sakra, emoce jako na horské dráze, i když to ve skutečnosti byla spíš spirála spějící k jedinému možnému konci. Pěkná ukázka filmu, kde jeho (extrémní) délka je nejen ospravedlnitelná, ale je dokonce nutná, aby se všechny ty zvraty v pocitech dokázaly v divákovi smysluplně usadit a nebyl to jenom nesmyslný shluk/sled věcí. (Ehm, dívám se vyčítavě na vás, současné blockbustery.)

P.S.: Že má Erwin Leder úplně neuvěřitelný obličej jsem věděla i předtím, ale panečku...!

pondělí 1. dubna 2019

Takoví normální zabijáci (1994)

Natural Born Killers
USA

režie: Oliver Stone
scénář: David Veloz, Richard Rutowski, Oliver Stone
hrají: Woody Harrelson, Juliette Lewis, Robert Downey Jr.
viděno 1. 4. 2019

-"Look bitch, you knew I was a snake."

sobota 30. března 2019

Favoritka (2018)

The Favourite
Irsko/Velká Británie/USA

režie: Yorgos Lanthimos
scénář: Deborah Davis, Tony McNamara

hrají: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz, Nicholas Hoult
viděno 30. 3. 2019

Jak jsem si u "Mad Max: Fury Road" říkala, že Nicholas Hoult by měl navždy chodit s holou hlavou, tak jsem zjevně neměla pravdu. Emmu Stone jsem vždy nenáviděla, a tady je to použité výtečně. Olivia Colman je bohyně. K Rachel nemám potřebu se vyjadřovat, kupodivu.

Je příjemné vidět, že se Lanthimos neopakuje v rámci své filmografie, i když se možná trochu opakuje v rámci tohoto filmu.

-"I dreamt I stabbed you in the eye."


pondělí 25. března 2019

Velký (1988)

Big
USA

režie: Penny Marshall
scénář: Gary Ross, Anne Spielberg
hrají: Tom Hanks, Elizabeth Perkins, Mercedes Ruehl
viděno 25. 3. 2019

Ze všech možných příběhů, které by se nabízely při takové premise, si museli vybrat ten, který se zrovna nenabízel, a totiž románek s dospělou ženou. Ó bóže. A to ještě prý režisérka zamítla možnost, že by hlavní postava byla dívka, protože by si nedovedla realisticky představit románek třicetipětiletého muže s dvanáctiletou děvčetem. Hm, kudos za tuhle zcela přijatelnou realistickou variantu. Ó bóže.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

The Texas Chainsaw Massacre
USA

režie: Tobe Hooper
scénář: Tobe Hooper, Kim Henkel
hrají: Gunnar Hansen, Marilyn Burns, Edwin Neal
viděno 25. 3. 2019

Well, I'm never... something ever again. Intenzivní existenciální drama, během kterého mě napadalo přání žít někde hodně daleko od všech lidí smíchané s hořkým pocitem, že by to ničemu nepomohlo.

neděle 24. března 2019

Zuřící býk (1980)

Raging Bull
USA

režie: Martin Scorsese
scénář: Paul Schrader, Peter Savage, Martin Mardik + Jake LaMotta (kniha)
hrají: Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci
viděno 24. 3. 2019

Mno, to jsou dvě hodiny mého života, které nedostanu zpátky. Můžou se to snažit okrášlit, jak chtějí, ale pořád je to takzvaný garbage film o garbage people. Je mi vlastně úplně jedno, co se tam děje v popředí, protože na pozadí se k ženám chovají jako k podřadné entitě a to je pro mě tragédie tohohle příběhu. Kromě toho, že vlastně nechápu, proč by si někdo myslel, že hlas tohohle "muže" by měl každý slyšet, jsem dostala migrénu z těch nikdy nekončících dialogů, které nemají doslova vůbec žádný obsah. Nic. Nada.

sobota 23. března 2019

Moucha (1986)

The Fly
USA/Velká Británie/Kanada
režie: David Cronenberg
scénář: David Cronenberg, Charles Edward Pogue + George Langelaan (povídka)
hrají: Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz
viděno 23.3.2019

-"I'd like to become the first insect politician."

Goldblum ve své nejgoldblumovější formě, až radost pohledět, ale od zajímavého béčka až céčka k výpovědi o lidské povaze by to chtělo ještě trochu propracovat, nebo snad vychytat pár much, muhahahahaha. (A když říkám výpověď o lidské povaze, tak myslím něco jako "Věc" a ne přímo antické drama, i když v těch by se nějaký mutant taky našel, takže klidně i antické drama.) Jinými slovy jde o hrubé vítězství nápadu nad propracovaností scénáře. P. S.: Howard Shore celkem jede.

pátek 22. března 2019

Čínská čtvrť (1974)

Chinatown
USA
režie: Roman Polanski
scénář: Robert Towne, Roman Polanski
hrají: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston
komentář 22.3.2019

Já jsem si říkala, že to je příliš dobré na to, aby jim to vydrželo až do konce. Z dokonalého horečnatého snu jsem se probudila ve chvíli, kdy si to všichni začali slovně vysvětlovat... a bylo to hořké probuzení. Chápu, že chtěl svůj tragický konec, a proti tomu nic nemám, jenom ten způsob, jakým k němu postavy doklopýtají, je oproti předchozímu plynulému mučeníčku prostě neobratný a neuspokojivý. Alespoň čtyřicet procent mého potlesku patří pouze Jerrymu Goldsmithovi.

pátek 15. března 2019

Laura (1944)

USA
režie: Otto Preminger
scénář: Jay Dratler
hrají: Gene Tierney, Dana Andrews, Clifton Webb, Vincent Price, Judith Anderson
viděno 15. 3. 2019

Kruci, to jsem nevěděla, že Vincent Price hrával za mlada vysoké hloupé mužně slabošské krasavce, a ani by mě nenapadlo, že se na to bude tak skvěle hodit. Hodně příjemný film, je velmi lehké prostě poslouchat charismatické a přesné herce, jít s nimi, kamkoliv se pohnou a zapomenout, kolik času už doopravdy uplynulo.

Jako největší klad vidím hlavně to, že jsou všichni krásně civilní, nepřehrávají, nesnaží se vytvářet drámo, díky tomu je můj výsledný dojem hodně "moderní" a nadčasový. Konkrétně třeba Clifton Webb je úplně skvělý, jeho perfektně odstupňovaná, nenápadná a vlastně jenom vnitřní proměna je pastvou pro oči, ale to platí o všech pěti hlavních hercích, moc dobrý koncert. Judith Anderson je tam například jenom chvíli, ale i tak je báječná.

K mé dokonalé spokojenosti chybí jenom to, aby se Mark McPherson na konci do bytu vrátil o minutu později, ale to už by byl takový trochu rozmazlený požadavek. Ale panečku, to by bylo něco.


středa 13. března 2019

Na západní frontě klid (1930)

All Quiet on the Western Front
USA

režie: Lewis Milestone
scénář: George Abbott, Maxwell Anderson + Erich Maria Remarque (kniha)
hrají: Louis Wolheim, Lew Ayres, Ben Alexander
viděno 13. 3. 2019

Okej, tak já to řeknu: tomuhle filmu k Olověné vestě (můj osobní piedestal) chybí jenom Surfin' Bird a Vincent D'Onofrio. (A padesát sedm let filmařského vývoje, ale to považuji za detail.)

Zákopová válka je tady tak reálná a hmatatelná, až z toho mrazí. A jak je v mých očích často problémem (zvlášť starších) literárních adaptací, že autoři neumí funkčně převést literární dějový oblouk do filmového, tak tady ta uhýbavá epizodičnost se slepými rameny a zacentrovaná na postavy funguje brilantně. Boty jako jeden příklad za všechny, ale jinak jsem stoprocentní fanda.

úterý 12. března 2019

Metropolis (1927)

Německá říše
režie: Fritz Lang
scénář: Thea von Harbou, Fritz Lang + Thea von Harbou (kniha)
hrají: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Brigitte Helm
komentář 12.3.2019

"OTEC: Správně bych to měl přišroubovat, ale to by znamenalo spoustu problémů. MATKA: Jak to? OTEC: Za prvé – nemám šrouby. Za druhé – nemám šroubovák. A za třetí – nikdy nevím, na kterou stranu se šroubuje." -Boris Vian, Budovatelé říše



středa 6. března 2019

Zrodila se hvězda (2018)

A Star Is Born
USA

režie: Bradley Cooper
scénář: Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters + Moss Hart (původní scénář), John Gregory Dunne (původní scénář), Joan Didion (původní scénář), Frank Pierson (původní scénář)

hrají: Lady Gaga, Bradley Cooper, Sam Elliott
viděno 6. 3. 2019

Lidem, jako je Bradley Cooper, pokud tedy lze soudit podle této jeho prvotiny, by se mělo zákonem přikázat, abych jejich filmy délkou nepřesahovaly tak hodinu čtyřicet. Potom by neměl čas strkat tam všechen ten nesnesitelný balast a možná by i prokoukl nějaký ten obsah. Vím, že tam nějaký je, ale v tomhle podání je ho opravdu nemožné zahlédnout.

A potom by si lidé jako Bradley Cooper mohli také třeba čas od času připustit, že jejich herecký rejstřík na nuancované předvedení charakterového oblouku takhle komplexní postavy prostě nestačí. To je sice pěkné, že se rok učil ve sklepě se synem Willieho Nelsona hrát na kytaru, ale když se jeho projev nezmění za dvě a kurňa čtvrt hodiny filmu, tak je to prostě na nic.

Plus mi z těch hudebních a tanečních čísel začaly krvácet uši i oči: možná proto, že s tímto druhem hudby obvykle vůbec nepřicházím do kontaktu, možná proto, že si opravdu dali záležet, aby Allyina hudba byla tak plytká a povrchní, jak je to jenom možné. Písnička začínající slovy "Proč vypadáš tak dobře v těch džínách?" Wtf, to té postavě má být devatenáct? Nebo kdyby to aspoň tematizovali, že dělá škvár, aby vydržela dál být slavná, ale ne, on jí raději vyčte, že je hnusná.


pondělí 4. března 2019

Francouzská spojka (1971)

The French Connection
USA
režie: William Friedkin
scénář: Ernest Tidyman + Robin Moore (kniha)
hrají: Gene Hackman, Fernando Rey, Roy Scheider
viděno 4.3.2019

Sakra, kluci se s tím nepářou. Žádné osobní detaily, žádné emocionální bláboly. Asi začnu milovat Roye Scheidera. Fernando Rey byl skvělý. A William Friedkin ještě žije. Co si asi myslí o dnešních filmech.

čtvrtek 28. února 2019

Top Gun (1986)

USA
režie: Tony Scott 
scénář: Jim Cash, Jack Epps Jr.
hrají: Tom Cruise, Kelly McGillis, Val Kilmer
viděno 28. 2. 2019

Proč by tohle někdo označil za důležitý výtvor filmové historie? Kroutím hlavou. Že je to jenom proto, aby lidé věděli, z čeho si dělají srandu Žhavé výstřely?

pondělí 25. února 2019

Apokalypsa (1979)

Apocalypse Now
USA
režie: Francis Ford Coppola
scénář: John Milius, Francis Ford Coppola + Joseph Conrad (kniha)
hrají: Martin Sheen, Marlon Brando, Laurence Fishburne
komentář 25.2.2019

-"Are my methods unsound?" -"I don't see any method at all, sir."

Líbila se mi všudypřítomná bílá či barevná mlha a také myšlenka, že jde pouze o všeobjímající chaos. A dokud byli chlapci ve člunu, tak jsem byla vlastně spokojená a říkala si, že předsudky a obavy, s jakými jsem se k Apokalypse odhodlávala, nebyly oprávněné. (#teamfullmetaljacket #teamnelíbísemikmotr) Nicméně příjezd do brandovesnice byl pro mě extrémním zklamáním po tak rozmáchlé přípravě a nedokázal lépe a jinak do slov a obrazů přeložit či transformovat peklo, kterému jsme byli svědky během cesty proti proudu. Například vypravěčův voice-over na řece dával smysl, tam si prohlížel vojenské záznamy o plukovníkovi a dával nám tím najevo, co si o něm myslí a jak se vyvíjí jeho vztah k němu a k úkolu, protože plukovník sám nebyl přítomen a čas konat byl ještě daleko. Po příjezdu do vesnice už není potřeba mluvit, protože vše bylo řečeno a na všechny jeho nejhorší strachy se můžeme podívat očima, on ale v komentáři pokračuje a neříká nic nového, opakuje ty stejné teze a navíc ještě vysvětluje plukovníkovy promluvy, což je v tu chvíli otravné, nadbytečné a antiklimaktické. Také tím, že se ve vesnici střídá den a noc a den a noc a den a noc, film úplně přichází o momentum, které si do té doby budoval nestálým postupem vpřed za tímto jedním cílem... aby byl najednou rozmělněn do mnoha nenavazujících scén odělených stmívačkami?! Intenzita se rozplývá a pointu mám hledat ve zfetované mánii Dennise Hoppera a improvizační manýře Marlona Branda? Plukovník Kurz by měl říkat něco, co ještě nebylo řečeno, a nebo preferovaněji mlčet, ale klidně bych tam i viděla jeho osmnáctiminutový monolog a po něm aby došlo k finálnímu střetu, ale ne tuhletu rozmašírovanou nijakost poskládanou z náhodných "zajímavých" ala rebelský-výkřik hlášek. A nebo aby kamera prostě zůstala ve člunu a dívala se do džungle, zatímco Martin Sheen se vylodí a odejde vykonat své dílo. Celá ta návštěva vesnice je prostě redundantní a nesvědčí o ničem moc jiném než o Brandově neochotě spolupracovat s vypointovaným scénářem. A to mi zkrátka ke katarzi nestačí. We have met the enemy and he is us.



neděle 24. února 2019

Velká červená jednička (1980)

The Big Red One
USA
režie, scénář: Samuel Fuller
hrají: Lee Marvin, Mark Hamill, Robert Carradine
viděno 24.2.2019

Pro mě Velká červená jednička patří k těm působivým válečným filmům. Po filmové stránce je sice takový... nejspíš musím říct naivní a zastaralý, respektive je prostě zřejmé, že Sam Fuller ještě patří k tomu starému Hollywoodu a mezi kinematografií začátku osmdesátých let takhle vedený film působí prostě jako zjevení z dob minulých. Při sledování jsem si vzpomněla na italský film Velká válka, který je z roku 59, a tam někam bych Jedničku asi pocitově zařadila. Navíc rámuje a proplétá vyprávění humorem, i tak ale dokáže stavět z velmi silných surových obrazů a autenticky dýchajících detailů. Oproti jednoduchému voice-overu mluví velmi důrazně mimoslovně a to ve mě vyvolává divácký zážitek takového kalibru, že jsou všechny ostatní nedostatky nebo námitky s gustem zameteny pod koberec. Navíc bych řekla, že to bude moje nejoblíbenější role Leeho Marvina, i když mám v jeho filmografii zatím ještě mezery. A stejně mi přijde šílené, že on i režisér tady pro kamery inscenují, čím si reálně prošli.

čtvrtek 21. února 2019

Vzpomínky na Afriku (1985)

Out of Africa
USA

režie: Sydney Pollack
scénář: Kurt Luedtke + Karen Blixen (kniha), Judith Thurman (kniha), Errol Trzebinski (kniha)
hrají: Meryl Streep, Klaus Maria Brandauer, Malick Bowens
viděno 21. 2. 2019

-"This Chief says: British can read and what good has it done them?"

(Malick Bowens!) Ale jinak nechápu smysl takových filmů, respektive vůbec nevím, co si o nich myslet/jestli tím chtěl básník něco říci.



neděle 10. února 2019

Dobré ráno, Vietname (1987)

Good Morning, Vietnam
USA
režie: Barry Levinson
scénář: Mitch Markowitz
hrají: Robin Williams, Forest Whitaker, Tung Thanh Tran
viděno 10.2.2019

Nelíbí se mi sentimentální tón celého filmu, nelíbí se mi postava Cronauera a nelíbí se mi, jak ho Robin Williams hraje. Navíc mi pro tu roli přijde moc starý. Kdyby se ta postava napsala na papír, tak bych si určitě představila někoho mladšího. Když například pronásleduje po ulicích dvacetileté holky, nepůsobí to jako roztomilá charakterizace hlavního protagonisty, ale skoro jako kriminální chování zastydlého úchyla. Skutečnému Cronauerovi bylo v době, kdy se film odehrává, 27 let, Williamsovi bylo ve filmu 36, takže na tom něco bude. Nejsem schopná dát zelenou snímku, kde se hlavní akce odehrává v ilustrativních montážích, který říká, že policejní akce je v pořádku, když se u toho vojáci nenudí, a jehož hlavní hrdina neumí ani mlčet, ani říct cokoliv, co by stálo za slyšení.

pátek 8. února 2019

Třetí muž (1949)

The Third Man
Velká Británie
režie: Carol Reed
scénář: Graham Greene
hrají: Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles
komentář 8.2.2019

"You put the lime in the coconut..."

Panečku, takhle se píše úvodní slovo vypravěče! A hluboce jsem nad tím přemýšlela a skoro jsem ochotná říct, že Třetí muž má nejtrefnější, nejexpresivnější a nejzábavnější soundtrack ze všech filmů, jaké jsem kdy viděla/poslouchala. Rozvíjený hudební motiv perfektně odráží každou nejjemnější změnu v tónu příběhu a přesto pořád zůstává jednoduchý a prostý, pro ikoničnost jako stvořený. Vlastně snímek nabízí totální symbiózu formy a obsahu, o které už jiné hlavy popsaly stohy stránek, takže já jenom dodám, že je to vážně blaho. Od Carola Reeda jsem zatím viděla jenom Posledního bojovníka a teď tohle a oba dva filmy jsou na pět hvězdiček a maximální úroveň "wow faktoru", takže už teď se těším na Štvance, kde si pan režisér podá Jamese Masona, který brečí jako nikdo na světě, ou jé. Zkrátka ničeho jiného než fangirlingu nejsem v tuhle chvíli schopna. Orson je přirozeně ďábel a která žena by nechtěla jeho děti.



úterý 5. února 2019

Neúplatní (1987)

The Untouchables
USA
režie: Brian De Palma
scénář: David Mamet
hrají: Sean Connery, Andy Garcia, Billy Drago
viděno 5.2.2019

Tak se zdá, že si můžu užít i gangsterku, jenom prostě ti gangsteři nesmí být (hlavní) hrdinové. Zároveň je to asi první film Briana De Palmy, který mě opravdu bavil. Plné hodnocení nedávám z důvodu klasického moru životopisně-historických filmů: heroické patetizování, fiktivní příkladný rodinný život hlavního klaďáka, překrucování reálných událostí pro větší "drama". V závěru rozhodně chybí hořkost, která by film ukotvila v realitě oproti těm oblakům, kde se teď trochu bezvýznamně vznáší. Ale jinak krása nesmírná, hlavně kamera je jako další postava filmu. Ennio Morricone je bůh, Andy Garcia je větší bůh, Billy Drago je největší bůh. P.S.: Plusové body, že v každé druhé scéně je přítomna zeleň a kytky.

pátek 1. února 2019

Bídníci (2012)

Les Misérables
Velká Británie

režie: Tom Hooper
scénář: William Nicholson, Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg + Victor Hugo (kniha)
hrají: Hugh Jackman, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne
viděno 1. 2. 2019

Jak jsem poslední dobou začala říkat, že není fér rovnou z pozice předsudků říkat, že nesnáším muzikály, tak je možná na čase zase začít říkat, že nesnáším muzikály. Málokdy se filmu podaří, abych všechny zúčastněné, včetně některých mých hodně oblíbených herců, chtěla udeřit cihlou.



středa 30. ledna 2019

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Amores perros
Mexiko

režie: Alejandro González Iñárritu
scénář: Guillermo Arriaga
hrají: Emilio Echevarría, Gael García Bernal, Goya Toledo
komentář ze dne 30. 1. 2019

Nerozumím tomu. To nejsou tři propletené příběhy, to je film složený ze tří povídek. A tak ani tak nechápu, co to má znamenat. A abych napsala víc než jenom tři věty, tak dodám ještě zpětné uvědomění, proč mě to ani nezajímá: Nikdo z těch postav není dobrý člověk (Gael k tomu má asi nejvíc nakročeno, ale i on se chová hned od začátku dost problematicky). Proč bych se měla dívat na film výlučně jenom o zlých a špatných lidech.


neděle 27. ledna 2019

Schindlerův seznam (1993)

Schindler's List
USA

režie: Steven Spielberg
scénář: Steven Zaillian + Thomas Keneally (kniha)
hrají: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
viděno 27. 1. 2019

No nevím, když existují věci jako Saulův syn, Obchod na korze a Daleká cesta, tak mám prostě problém vnímat Schindlerův seznam jako "stěžejní dílo světové kinematografie". Potom si musím vědomě připomenout, že existuje víc než jeden tvůrčí přístup a že tak to je v pořádku, ale taky si zároveň nemůžu pomoct, abych se na některé ty přístupy nedívala trochu spatra. Sice vykřikuji "Oh the humanity!" každou minutu aspoň třikrát, ale stejně... Například ta často citovaná scéna s děvčátkem v červeném kabátě by byla o moc působivější, kdyby nebyla tolik přerušovaná střihem, kdyby byla snímaná ze sjednocené perspektivy delší dobu a teprve po ní kdyby následoval (jeden a delší) záběr do tváře Oskara Schindlera, který to "všechno vidí". A posledních dvacet minut... no byla to Stevenova volba.


sobota 26. ledna 2019

Tanec s vlky (1990)

Dances With Wolves
USA

režie: Kevin Costner
scénář: Michael Blake (+ kniha)
hrají: Kevin Costner, Graham Greene, Rodney A. Grant a Nathan Lee Chasing His Horse
viděno 26. 1. 2019

Kdyby ten film tolik nezneužíval klišé vznešeného divokého západu, tak by to mohlo být celkem maso. Protože tam všechno je. Jenom tak podivně blockbusterově, kýčovitě a bíle zachraňujícně zmutované a otupěné. Nicméně Graham Greene, Rodney A. Grant a Nathan Lee Chasing His Horse for presidents.

2023: Tak Nathan Lee Chasing His Horse na prezidenta nakonec ne.


čtvrtek 24. ledna 2019

E.T. - Mimozemšťan (1982)

E.T.: The Extra-Terrestrial
USA

režie: Steven Spielberg
scénář: Melissa Mathison
hrají: Henry Thomas, Drew Barrymore, Pat Welsh
viděno 24. 1. 2019

Líbí se mi spousta obrazů, fascinace nocí a lesem a nocí v lese a nebem s hvězdami a záhadami vesmíru je hojně nasycena. Líbí se mi, jak spolu tři různě staří sourozenci pěkně spolupracují a jak se mají rádi. Líbí se mi bizár až surreálná scéna s osvobozováním žab ve škole. Líbí se mi obecně ten nápad mimozemšťana uvízlého na Zemi, ale nejsem si jistá, jestli film ten nápad vůbec rozvíjí do nějakého příběhu/děje. 

A i zbytek filmu jsou jen samé otázky s pozdviženým obočím. Předně Henry Thomas, nejsem si jistá, jestli bych ho označila za schopného dětského herce, ale nejsem si ani jistá, jestli náhodou nepůsobí tak otravně jenom proto, že je scénář tak divný a příběh se v půlce zastaví a dál se vůbec nehýbe kupředu. (Například nechápu, proč jsou ti "agenti" bráni jako záporáci a proč se na ně křičí "vy mu ubližujete a vy ho zabíjíte", když film nikdy neukáže, že by E.T.mu chtěli ublížit nebo že by jeho uvadající zdravotní stav měl doopravdy co do činění s jejich příchodem.) Zmínek o absentujícím otci je tam příliš mnoho na to, aby to byla jenom "náhoda", ale film s tím dál nijak nepracuje a v rozuzlení a pointě to nehraje žádnou roli, stejně jako vztah mezi Elliotem a agentem klíčenkou taky vyšumí, ačkoliv se celou první půlku hledají a agent potom naznačuje, že ví něco víc než všichni ostatní. Asi aby to bylo fér tak i postava matky je dost na ránu. Film si dá práci s tím, že cíleně ukazuje, že kromě péče o děti nemá žádný vlastní osobní život, ale ani tak si nevšimne, že se jí přímo pod nosem dějí psí kusy. Hudba Johna Williamse je přehnaně veselá i ve strašidelných nebo nebezpečných pasážích, což mě přirozeně štve. Moje dětské návštěvy mimozemšťanů prostě vypadaly jinak.

úterý 22. ledna 2019

RoboCop (1987)

USA
režie: Paul Verhoeven
scénář: Edward Neumeier
hrají: Peter Weller, Nancy Allen, Miguel Ferrer
viděno 22. 1. 2019

-"Good night, sweet prince."

Jen se mi to zdá, nebo je ten film skvělý, znamenitý, oslnivý v každém možném ohledu? A totálně miluju, jak se Peter Weller v tom kostýmu hýbe.


neděle 20. ledna 2019

Obvyklí podezřelí (1995)

The Usual Suspects
USA/Německo

režie: Bryan Singer
scénář: Christopher McQuarrie
hrají: Gabriel Byrne, Kevin Spacey, Chazz Palminteri
viděno 20. 1. 2019

-"The man with the plan."

Je to cool asi jako historka u táboráku, hned po pointě vám možná letí hlavou "pane jo", ale jakmile nad tím chviličku přemýšlíte, tak vůbec nic nemá pevné obrysy, fikční svět nedává smysl a vůbec je to celé pryč jak pára nad hrncem. 

Podle mě je problém v tom, že Bryan Singer je nejvíc nejpřeceňovanější zmetek, teda pardon, režisér, na kterého si zrovna teď můžu vzpomenout a taky do té doby, než to budu prohlašovat o někom jiném. Té jednoduché historce, která nemá žádnou jinou kvalitu než tu coolovost, nedokáže dát 1) reálné základy 2) jakékoliv vztahy mezi postavami 3) přesah. 

Film působí strašně zastarale a tak moc se soustředí na tu jednu jedinou věc, že úplně zapomíná připravit nějakou jinou falešnou zajímavou věc, která by odváděla divákovu pozornost (ne)správným směrem a jaksi dodala filmu, který je jinak jenom o nápadu, abych tak řekla, obsah. 

P. S.: Podobně mainstreamové cool filmy, které to dělají správně, jsou podle mě například Dokonalý trik nebo i ta Americká krása, ať neodbíhám daleko; zkuste si ty filmy porovnat a hned je ještě asi tak tisíckrát víc vidět, že Obvyklí podezřelí jsou prostě o ničem. 

pátek 18. ledna 2019

Mafiáni (1990)

Goodfellas
USA
režie: Martin Scorsese
scénář: Nicholas Pileggi (+ kniha), Martin Scorsese
hrají: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci
viděno 18. 1. 2019

Čím jsem starší, tím víc jsem si jistá, že tenhle druh filmů je morálně neospravedlnitelný.


čtvrtek 17. ledna 2019

Drsný Harry (1971)

Dirty Harry
USA

režie: Don Siegel
scénář: Harry Julian Fink, Rita M. Fink, Dean Riesner, Terrence Malick, John Milius
hrají: Clint Eastwood, Reni Santoni, Andrew Robinson
viděno 17. 1. 2019

Jestli jsem někdy viděla nějaká další pokračování, tak už si to nepamatuju a nemůžu provést pořádné srovnání, ale každopádně platí následujicí: Na Dirty Harrym oceňuji zejména, že je to úplně čistý (hihi), přímý a jasný film bez odboček, bez nimrání v osobním životě (jak inspektora, tak záporáka) a bez přílišného lpění na vysvětlování politických inklinací a interpretací. I když se postavy zrovna baví o tom, jestli je nebo není nějaký zákon úplně na prd, tak jejich dialog zůstává věcný a nespadá do skrytého vypravěčství či komentování. Divák se sám rozhodně, jestli s takovou postavou souhlasí nebo jestli ho takový "message" filmu uráží, ale film sám se nestaví do role kazatele. I když jsou tam teda všude ty kříže a Ježíšové, tak nevím, jak moc jsem si nasedla na lopatu. Další věc, co mě mile překvapila, že ten film není sexistický ani misogynistický, protože vzhledem k angažmá Clinta Eastwooda jsem tak nějak automaticky předpokládala, že bude.

sobota 12. ledna 2019

Rain Man (1988)

USA
režie: Barry Levinson
scénář: Ronald Bass, Barry Morrow
hrají: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino
komentář 12. 1. 2019

Asi je dobře, že si na vše nechali dostatek času... a že je to méně obvyklý druh příběhu... a že to dojalo Michaela Caina, který taky objevil, že má bratra v ústavu... Ale já nejsem Michael Caine.


pátek 11. ledna 2019

Tahle země není pro starý (2007)

No Country for Old Men
USA
režie: Joel Coen, Ethan Coen
scénář: Joel Coen, Ethan Coen + Cormac McCarthy (kniha)
hrají: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Kelly Macdonald
komentář 11.1.2019

Prvně jsem to viděla hned v době vzniku, ale tehdy mi film nějak vůbec nesedl. Určitě jsem se potřebovala filmově vzdělat a nakoukat spoustu dalších filmů, abych ho vůbec dokázala ocenit. Dneska můžu říct, navzdory tomu, že se mi pořád nelíbí postava Antona Chigurga a odmítám jí přiznat jakýkoliv status bytí cool, že jsem v pomalém tempu a vypracovaném bludišti našla velké zalíbení a že se taky pravděpodobně jedná o můj nejoblíbenější výkon Joshe Brolina. Velké plus pro bráchy, že látce ponechali její vlastní tvář a že se ji nesnažili nalámat do svého "osvědčeného" vzorce. Hollywood s precizní kostrou vyprázdněné narace, se špetkou humoru a ždibíčkem magického realismu a jaká je to nádhera. P. S.: Stejně mě vždycky překvapí, když na to někde náhodně čas od času narazím, že otec Woodyho Harrelsona byl nájemný zabiják a že dokonce existuje konspirační teorie, že byl jedním ze tří lidí zodpovědných za atentát na Kennedyho.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Toy Story 3
USA
režie: Lee Unkrich
scénář: Michael Arndt
hrají: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack
viděno 11.1.2019

Už na druhém díle mi podvědomě asi nejvíc vadilo, jakým způsobem se hračky vyrovnávají s tím, že "jejich" děti rostou a jednou už si s nimi nebudou hrát. A samozřejmě třetí film si z toho udělá hlavní téma a ještě to obrátí do úplně šílené patologie, kdy i desetiletí staré hračky pořád budou vyčítat svému majiteli normální zdravý vývoj a udělají všechno pro to, aby ho zmanipulovaly a zaklely do věčného dítěte navždy. Sice to nakonec zvrtnou do dejme tomu přijatelného poselství, že důležitější je to přátelství, které mají mezi sebou, ale i tak nějak nemůžu tvůrcům odpustit, že do svých "roztomilých" postaviček ukrývají emocionálně upírské bestie a ještě se tváří, že to je v pořádku a že to je vina dětí, že děti stárnou a hračky ne.

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Toy Story 2
USA
režie: Ash Brannon, John Lasseter, Lee Unkrich
scénář: Andrew Stanton, Rita Hsiao, Doug Chamberlin, Chris Webb
hrají: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack
viděno 11.1.2019

Oproti prvnímu filmu jsem si tady nějak víc uvědomovala, jak mě celkem štvou ty random hudební čísla rozprostřená skrz příběh. Jinak šlo tedy všechno jedním okem dovnitř, druhým ven.