čtvrtek 27. prosince 2007

Pretty Woman (1990)

režie: Garry Marshall
scénář: J.F. Lawton
hrají: Richard Gere, Julia Roberts, Ralph Bellamy
viděno 27. 12. 2007

Nic jiného než (pod)průměr. A vzhledem k tomu, že hlavní hvězdy filmu jsem nikdy neměla ráda, tak nevím nevím proč se zrovna z téhle "romkom" stal takový kult. Například Přes palubu! od stejného režiséra s Goldie Hawn a Kurtem Russelem se mi líbí stokrát víc a je i přibližně tolikrát vtipnější.


neděle 23. prosince 2007

My Fair Lady (1964)

USA
režie: George Cukor
scénář: Alan Jay Lerner + George Bernard Shaw (hra)
hrají: Audrey Hepburn, Rex Harrison, Jeremy Brett
viděno 23. 12. 2007, komentář ze dne 23. 4. 2017

Když já prostě nechápu smysl (pointu) klasických filmových muzikálů. Nebo možná konkrétně tohoto filmového muzikálu, který se zdá být otrockým převodem divadelní hry na plátno a na filmové vyjadřovací prostředky zvysoka kašle. Dál nechápu písničkovou/zpěvovou míchanici - Higgins a Pickering ve svých "zpívaných" partech civilně mluví, Líza a Freddy jsou předabovaní profesionálními zpěváky, kteří exhibují neústrojnými stylizovanými trylky, a otec Doolittle předvádí jednoduchý šumařský zpěv. Pokud si hrajeme na stylizovaná čísla (Ascot v provedení jednoznačně vede), proč jsou tam hudební čísla sestávající z toho, že Higgins pět minut chodí po své knihovně nebo Freddy sám stojí pět minut na ulici?

A když už jsme u toho, vážně jsme potřebovali slyšel velmi nabobtnalou svatební píseň otce Doolittlea a sledovat jeho nevinné dovádění s nevěstkami? Začlenění jeho dějové linky nechápu asi ze všeho úplně nejvíc, pravděpodobně ze stejného důvodu, z jakého jsem nebyla schopná dočíst "Dobrý člověk ještě žije" od Romaina Rollanda. Respektive nejspíš rozumím tomu, proč ho do své hry zařadil G. B. Shaw, ale film sociální kritiku používá jenom jako další papundeklovou rekvizitu neangažovaného spektáklu než jako opravdický příspěvek ke společenské debatě. O čemž ostatně svědčí i to, že největší kontroverze vyvolalo "vystrnadění" Julie Andrewsové z její broadwayové role slavnější Audrey Hepburn.

Já na celém filmu považuji za nejcennější to, že Líza sama se rozhodne za profesorem přijít, protože chce zlepšit svůj život. I proto mě mrzí, že film samotný se k postavě dívky chová stejně jako Higgins, považuje ji za nejzářivější chloubu své práce, ale největší pozornost věnuje všemu kolem, jenom ne jí. Velká část její proměny se odehrává mimo záběr. Místo vyjádření svých pocitů skrze nové schopnosti, které v sobě objevila, dostaneme záběr, jak strojeně schází ze schodů, je nastrojená a muži na ni zírají. V přístupu k hlavní hrdince mi tedy film přijde hodně "předpotopní". Jiní filmaři ve stejné době o vztahu muže a ženy prezentovali filmy jako Onibaba, Hnus, Písečná žena, Červená pustina, a já mám padat na zadek z toho, že pohledná žena je ještě pohlednější, když se na ni navěsí diamanty?

(A nezapomeňme, že 1964 je rok Perného dne, co se týče hudby.)
Zkrátka, My Fair Lady není film pro mě.




čtvrtek 20. prosince 2007

Perný den (1964)

A Hard Day's Night
režie: Richard Lester
scénář: Alun Owen
hrají: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr, Wilfrid Brambell, Victor Spinetti
viděno 20. 12. 2007

Buďto jsou Brouci znační exhibicionisté nebo Richard Lester dobře vede. Nebo oboje plus mistrovská hudba a místně až absurdně vtipné scény - Lennon ve vaně, Můžete nám vrátit náš míč?, John a Millie, George v reklamní agentuře, Paulův dědeček na policejní stanici... a tak by se dalo pokračovat a pokračovat. Mám to ráda. A jak bych nazvala ten účes? Arthur. ♥♥♥♥ Zajímavým filmům dávám jedno srdíčko, srdcovkám tři srdíčka, ale Brouci dostanou čtyři, jako jediní.


Život Briana (1979)

Life of Brian
režie: Terry Jones
scénář: Graham Chapman, Terry Gilliam, Michael Palin, Terry Jones, John Cleese, Eric Idle
hrají: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Carol Cleveland, George Harrison
komentář ze dne 20. 12. 2007

Co jiného kromě kanalizace, medicíny, vzdělávání, vína, pořádku, zemědělství, silnic, viaduktů, práva a literatury pro nás kdy Římané udělali, ha?


Faunův labyrint (2006)

El Laberinto del Fauno/Pan’s Labyrinth
režie, scénář: Guillermo del Toro
hrají: Ivana Baquero, Doug Jones, Sergi López, Ariadna Gil, Maribel Verdú
viděno 20. 12. 2007

"Svět patří těm, kteří ví, kam se dívat." ♥♥♥ Jelikož patřím k té sortě lidí jako dětská hrdinka - tedy k snílkům, kteří "skutečného" života moc neužijí, tento film jsem si užila velmi. Plátno mu neskutečně prospívá, potom mám pocit, že jsem to já, kdo leze ke kořenům starého stromu a tak všelijak podobně. U scény s proslulým pojídačem dětí jsem měla celou dobu vytřeštěné oči, částečně taky proto, že skončila a dál už nic! Jeho potenciál mi přišel značně nevyužitý. Scéna masakru partyzánů mi zase vyrazila dech - to když zraněný voják odstrkoval hlaveň zbraně od svojí hlavy... no síla. Obě představitelky osudových žen v příběhu mi připomínaly pohádkové princezny, tak jak jsem si je představovala jako malá, a představitelka Ofelie opravdu hraje dobře. A tu ukolébavku jsem si pak broukala ještě dlouho.


Bratříčku, kde jsi? (2000)

O Brother, Where Art Thou?
režie: Joel Coen, Ethan Coen
scénář: Joel Coen, Ethan Coen
hrají: George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson
viděno 20. 12. 2007

George Clooney hraje! A daří se mu to, je vtipný a sympatický (ani nevěřím, že to tak vůbec můžu říct). Tento výlet s bratry jsem si docela užila.


čtvrtek 6. prosince 2007

Cesta na Měsíc (1902)

Le Voyage dans la lune/A Trip to the Moon
režie, scénář: Georges Méliès 
viděno 6. 12. 2007

Poprvé jsem z tohoto filmu viděla jenom útržky v rámci naučného pořadu v brněnské hvězdárně. Jelikož jsem tehdy byla ještě usmrkaný prcek a navíc i filmový neznaboh, domnívala jsem se, že jde o legrační grotesky natočené za tím účelem, aby dětičky v přítmí promítacího sálu hvězdárny neusínaly, nýbrž se sem tam zvesela a od srdce zasmály směšným panáčkům. Jaké bylo moje potěšení, když jsem snímek zhlédla celý, obohacena navíc o okolnosti jeho vzniku. Opravdu parádní záležitost a člověku nemusí být jenom osm let.